IDC Future of Work Navigating the Next Normal with a Human-First and Purpose-Driven FoW Strategy

DIGITAL Event | 16 września 2021

Informacje ogólne

 

Odbiorcy technologii - udział bezpłatny

Dostawcy rozwiązań IT - udział płatny (450 PLN)

 

16 września 2021

 

10:00-12:30

Tematyka edycja 2021

 

Hybrydowe miejsce pracy

 

Pracownik wzmocniony technologicznie

 

Lifelong learning

 

Zwinność organizacyjna

 

Empatia w przywództwie

 

Opis

Znajdujemy się w przełomowym momencie historii. Niepewność, co przyniesie jutro, szybkie zmiany i nieprzewidywalne zdarzenia stają się wzorcami naszej nowej rzeczywistości, a bezpiecznie modele znane z przeszłości nie mają już racji bytu w w nowym świecie.

Stopień elastyczności i zdolności adaptacji organizacji do zmian - w zakresie procesów biznesowych, technologii i, co najważniejsze, pracowników - będzie decydował o ich szansach na przetrwanie i rozwój w przyszłości. Zwinna współpraca, wzmocnienie pozycji pracowników, uczenie się przez całe życie i zaufanie muszą zostać wpisane w kulturę każdej organizacji, która chce odnieść sukces w cyfrowym wyścigu.

Koncepcja Future of Work jest główną siłą napędową pozytywnych zmian na trzech poziomach:

  • tworzenia pozytywnego doświadczenia pracowników, które daje poczucie przynależności i znaczenia w pracy,
  • wspierania nowych modeli biznesowych dla gospodarki cyfrowej,
  • promowania kultury społecznej odpowiedzialności biznesu.

Najważniejsze wydarzenia


Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia za zaangażowanie, aktywny udział i ciekawe dyskusje.

Spotkanie ma na celu współpracę pomiędzy liderami IT i biznesu, analitykami IDC, inspirującymi prelegentami oraz członkami rady programowej.

Jeśli nie udało się Państwu wziąć udziału w wydarzeniu lub chcieliby Państwo otrzymać więcej informacji na temat omawianych zagadnień, wystarczy kliknąć poniższy przycisk, by odtworzyć nagranie i zyskać dostęp do materiałów pokonferencyjnych.


Zobacz wideo

Odbiorcy

Strategie organizacji zazwyczaj definiują CEO i COO; CFO odpowiadają za zarządzanie finansami, a CHRO za zarządzanie relacjami w firmie.  Ważne jest, aby w dyskusji o przyszłości pracy zabrali głos wszyscy, których ona dotyczy. Dlatego też zapraszamy Państwa do dyskusji ponad podziałami i silosami, tak utrudniającymi dialog. 

Do udziału w konferencji zapraszamy Przedstawicieli Zarządów, COO, CEO, CIO, CFO, CHRO, ale również CMO i wszystkie osoby, które mają wpływ na przyszłość środowiska pracy. 

Technologia bez udziału człowieka nic nie zmieni – to człowiek decyduje o tym, jak zostanie wykorzystana. Połączmy nasze siły i wspólnie zaplanujmy przyszłość naszych organizacji.

 

 

 

Agenda

Godzina Agenda & Prelegenci
10:00

Powitanie i wprowadzenie

Ewa Lis-Jezak

Dyrektor Zarządzający IDC Polska i Kraje Bałtyckie
10:04

Nowa strategia Future of Work - jak organizacje radzą sobie w nowej rzeczywistości?

Angela Salmeron

Research Director, Future of Work, European Region, IDC
10:19

Praca hybrydowa vs efektywny pracownik

Tomasz Lorek

EUC & Mobility Business Manager, VMware

Efektywna praca z dowolnego miejsca? Jak wygląda obecnie employee experience,  kolaboracja, czy onboarding  szczególnie w kontekście narzędzi IT jakie dziś oferuje rynek?

10:29

Panel dyskusyjny: Sztuka przywództwa w nowych realiach

Anna Rulkiewicz

CEO, LUX MED

Cezary Raczyński

CEO, President of the Management Board at mLeasing Sp. z o.o.
10:49

Rynek talentów coraz bardziej globalny. Jak przygotować się na wojnę o pracownika?

Daniel Piaszczyk

Executive IT Partner, Wyser Polska

Wzrost popytu na produkty i usługi IT oraz pokonanie ograniczeń  pracy stacjonarnej zmienia bezpowrotnie rynek rekrutacji IT na całym świecie. W Polsce sprawia, że zainteresowanie naszymi specjalistami i menadżerami w tej branży jest znacznie wyższe niż przed pandemią. Bez wątpienia organizacje powinny się przygotować na przyszłość, która nadchodzi. Z jakimi ryzykami będą się mierzyć budując swoją przewagę rekrutacyjną w obliczu globalizacji rynku IT?

10:59

OpenText | Nowe możliwości pracy

Rafał Łaba

Sales Director Eastern Europe, Opentext

Nowoczesna praca wymusza podejscie  Anytime, Anywhere, Anydevice. To nie tylko praca z domu, ale również w podróży, czy też współpraca z kolegami w  biurach rozsianych po całym swiecie. Jak w takim środowisku bezpiecznie i łatwo tworzyć dokumenty, jak się nimi dzielić, przesyłać, wspólnie w grupie pracować czy to z kolegami z biura czy też z zewnętrznymi dostawcami oraz klientami? Jak sprawdzać wyniki pracy i je akceptować?   Odpowiedzi na to pytanie udzieli Opentext przedstawiając rozwiązania  Core Share i Core Signature orazJoselito Fong  nasz klient z firmy  PENTA-OCEAN CONSTRUCTION CO, który opowie o swoich doświadczeniach pracy z OpenText enterprise content management (ECM) platform.

11:09

Środowisko Pracy Przyszłości – rozważania w dobie powrotu do biur

Łukasz Kałędkiewicz

Senior Director, Head of Advisory & Transactions, Head of Office Sector, CBRE

Praca hybrydowa stała się faktem, ale co to oznacza w praktyce? Jak ją uwzględnić planując kolejne biuro? Czego dzisiaj od biura oczekują pracownicy?

O wybranych zagadnieniach opowie Łukasz Kałędkiewicz – członek zarządu operacyjnego firmy CBRE, międzynarodowej firmy konsultingowej z sektora nieruchomości komercyjnych.

11:17

Przerwa

11:19

Augmented workforce - rozszerzona i wirtualna rzeczywistość w biznesie.

Marek Kujda

Senior Research Analyst, Systems & Infrastructure Solutions, Baltics
11:27

Platforma komunikacyjna Zoom: studium przypadku

Olgierd Madej

Account Executive - Eastern Europe, CIS and Russia, Zoom

Dołącz do sesji by poznać pełne spektrum usług platformy komunikacyjnej Zoom. W trakcie spotkania poznasz również praktyczne studium przypadku wdrożenia Zoom w jednej z wiodących spółek e-commerce w regionie.

11:34

Potęga umiejętności w nowych warunkach pracy – czas nauki kultur, szybkiego podnoszenia kwalifikacji i przekwalifikowywania

Ewa Krupa

Culture and Development Director Member of the Management Board for Human Capital, Culture and Development, Orange Poland

Joanna Pruszyńska

Co-founder and Vice President of FutureCollars
11:46

Akademia Robotyzacji - rozwój cyfrowych kompetencji pracowników

Krystian Kozłowski

Menedżer Zespołu Robotyzacji i Automatyzacji Procesów Biznesowych Zespół Robotyzacji i Automatyzacji Procesów Biznesowych, Alior Bank

Rozwój technicznych kompetencji pracowników jest podstawą cyfrowej transformacji firmy. Na przykładzie projektu Akademii Robotyzacji pokażę, jak w Alior Banku dbamy o nabywanie przez pracowników nowych umiejętności pozwalających na aktywny udział w tym procesie.

11:56

Lock down w branży leasingowej, czyli jak mLeasing poradził sobie z „tsunami” wniosków klientów o restrukturyzacje umów

Andrzej Siwek

Head of Operations, mLeasing Sp. z o.o.

Jak naprawdę lockdown wpłynął na branżę i mLeasing? Przed jakimi wyzwaniami zostali postawieni klienci i pracownicy firmy? Jakie podejście i rozwiązania umożliwiły odnieść sukces?

12:04

Przyszłość miejsca pracy - Współpraca

Tomasz Stawarski

Global Tech Manager, Revolut

Chcesz dowiedzieć się jak Revolut zmienił swoje biura? Dlaczego współpraca jest kluczem do sukcesu? Dołącz do prezentacji, żeby zobaczyć jak wygląda przyszłość pracy w jednej z najszybciej rozwijających się firm na świecie

12:14

Przerwa

12:16

Strategia Diversity & Inclusion, czyli wartość różnorodności jako istotna część Future of Work

Susanna Romantsova

Equality, Diversity & Inclusion Leader, IKEA Polska
12:29

Czy grozi nam przeregulowanie pracy zdalnej i kto będzie pokrywał jej koszty?

Paweł Krzykowski

Advocate, Partner at the Baran Książek Bigaj Law Firm

Czym się różni praca zdalna od telepracy?

Praca zdalna wg rządowego projektu legislacyjnego vs praca zdalna w trakcie epidemii na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej.

Kto będzie decydował o wprowadzeniu pracy zdalnej?

Jaka będzie rola w tym procesie pracodawcy, związków zawodowych i rad pracowników ?

Kto będzie ponosił koszty związane z praca zdalną, pracownik, czy pracodawca?

Na czym ma polegać okazjonalna praca zdalna?

 

12:37

Podsumowanie i zakończenie spotkania

Ewa Lis-Jezak

Dyrektor Zarządzający IDC Polska i Kraje Bałtyckie

Partnerzy

Platinum Partner
Platinum Partner
Silver Partner

Platforma

IDC Future of Work 2021 odbędzie się na platformie Hopin.

 

Recepcja

Powitamy Państwa w naszej cyfrowej recepcji, gdzie zaprezentujemy program wydarzenia i naszych partnerów. Zapewnimy Pańswtu świetną zabawę i wmozliwość nawiązania kontaktu z innymi uczestnikami spotkania.

 

Scena

Zainspirujemy Państwa historiami, którymi podzielą się z nami pionerzy branż i analitycy IDC. Nasi eksperci będą odpowiadać na Państwa pytania, przeprowadzać ankiety tematyczne i komentować wystąpienia LIVE.

 

Sesje

Dowiedz się więcej o sprawdzonych praktykach poprzez rzeczywiste studium przypadków w moderowanych sesjach. Dzięki tym sesjom, będą Państwo mieli możliwość lepszego zrozumienia wyzwań stojących przed organizacjami. 

 

Networking

Porozmawiaj z innymi uczestnikami konferencji i podziel się swoimi wyzwaniami i doświadczeniami wykorzystując funkcje Networking. Prosze pamiętać, że na spotkanie będą Państwo mieli tylko 3 minuty!

 

Expo

Zapraszamy na interaktywne stoiska naszych Partnerów, które pozwolą Państwu zapoznać się z najnowszymi trendami i dowiedzieć sie więcej na temat innowacyjnych produktów danej firmy.

Centrum inspiracji

article-img-1

 

The Rise of the Citizen Developer - is Low Code right for your business?


Czy kiedykolwiek słyszałeś, że komputery używane w podróżach na Księżyc, są znacznie mniej wydajne i mają mniej możliwości niż Twój osobisty smartfon? To nie mit. W rzeczywistości, są one nawet mniej wydajne niż system, który znajduje się w Twojej pralce, zakładając, że kupiłeś ją w ciągu ostatnich kilku lat.

czytaj więcej...

 

9 Augmented Humanity Techs that will Disrupt Societies and Businesses


Pomyśl o tym, jak egzoszkielety wspierają pracowników w podnoszeniu ciężarów w zakładach produkcyjnych, jak inteligentne okulary z funkcją AR umożliwiają zdalną konserwację środków trwałych w erze COVID-19 lub jak cały zestaw technologii związanych z „augumented humanity” pomaga osobom fizycznym w pokonywaniu barier w dostępie. Do końca 2021 roku wartość rynku „augmented humanity” przekroczy 70 miliardów dolarów.

czytaj więcej...
article-img-1

 

Returning to Work: Top 5 Future of Work Initiatives


Jesteśmy świadkami ważnego punktu zwrotnego w historii, a obecne gospodarki ewoluują bardzo szybko, aby sprostać wymaganiom nowej rzeczywistości, którą IDC określa mianem „next normal”. Nikt nie wie, jak będzie wyglądać ta nowa era, ale bez wątpienia będzie się ona charakteryzować szybkimi zmianami i ciągłymi zakłóceniami. Obecnie firmy opracowują programy powrotu do pracy, IDC wychodząc na przeciw, przeprowadziło rozmowy z wieloma liderami biznesowymi i zidentyfikowało 5 najważniejszych inicjatyw z obszaru Future of Work, które pozwolą im dobrze prosperować w „next normal”.

czytaj więcej...

Skontaktuj się z nami

Katarzyna Baranska

Event Manager

+48 694 344 573

Katarzyna Wodzinowska

Associate Sales Director, CEE Sales, IDC Poland

+48601 606 962

O IDC

57 lat | 1100 analityków | 110 krajów

International Data Corporation (IDC) to jedna z największych firm zajmujących się badaniami rynku i doradztwem w zakresie informatyki, telekomunikacji i elektroniki użytkowej. IDC pomaga profesjonalistom i menedżerom z branży IT oraz inwestorom podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące strategii biznesowych i zakupów technologii. Ponad 1100 analityków IDC udostępnia swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii, możliwości i trendów rynkowych w ujęciu globalnym, regionalnym i lokalnym w ponad 110 krajach. IDC dostarcza swoim klientom informacje o znaczeniu strategicznym, które pomagają im osiągać cele biznesowe. IDC to spółka zależna IDG, jednej z największych na świecie firm zajmujących się nowymi technologiami, mediami, badaniami rynku i organizacją wydarzeń. Więcej informacji na temat IDC można znaleźć na stronie www.idc.com. Obserwuj profil IDC w serwisie Twitter: @IDC.