08 Mar 2022

TZ IDC — Poptávka po smartphonech v zemích V4 neklesá

PRAHA 23. 2. 2022

Odbyt chytrých mobilních telefonů v zemích Visegrádské skupiny vloni meziročně vzrostl o 25,2 procenta. Podle informací analytiků společnosti IDC nakoupili zákazníci v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku celkem 17,1 milionu nových přístrojů. Lídrem trhu v zemích V4 se po roce opět stala firma Samsung, která obsloužila bezmála třetinu regionálního trhu.

Přetrvávající nedostatek komponent a problémy globální logistiky vloni poznamenaly výkony celou řadu oborů a nevyhnuly se ani segmentu mobilních telefonů. Někteří jejich výrobci ale dokázali čelit problémům lépe než konkurence. Díky tomu své produkci zajistili vyšší dostupnost na trhu, což pro dosažení tržního úspěchu v roce 2021 v podstatě stačilo. „Hlavním problémem výrobců nebylo, jak zvýšit své prodeje, ale kolik kusů jsou schopni na trh vůbec dodat,“ říká Zdeněk Kroužel, program manager ve společnosti IDC pro oblast mobilních telefonů, a dodává: „Poptávka po chytrých mobilních telefonech byla v roce 2021 stále velice silná a prodejní kanály udaly v podstatě vše, co bylo k dispozici.

Dlouhodobé problémy s nedostatkem čipů intenzivněji dopadly na produkci smartphonů s podporou sítí 4G. Jejich zastoupení na trhu se vloni poměrně výrazně snížilo. Výrobci rasantně navýšili produkci modelů vybavených modernějšími čipsety 5G. Ve výsledku získaly více než třetinový podíl na celkovém odbytu, přičemž ještě v roce 2020 jejich zastoupení nepřekročilo hranici 5 procent.

Zvyšující se podíl telefonů s podporou technologií 5G souvisí zejména s tím, že výrobci rozšířili jejich nabídku i do cenově dostupnější střední třídy zařízení. Samotná podpora sítí páté generace tedy nepředstavuje nejdůležitější parametr pro koupi nového zařízení. Souvisí to i s jejich dostupností a se skutečností, že výkonnostní parametry technologie 4G pro většinu uživatelských činností nepředstavují žádné omezení. Spotřebitelé i vloni vybírali telefony především podle preference značky, kvality fotoaparátu, výdrže baterie, kapacity uložiště, a hlavně dle výše svého rozpočtu.

Analytici společnosti IDC předpokládají, že problémy v zásobování čipů přetrvají minimálně ještě v prvním pololetí roku 2022. Situace se ale bude průběžně zlepšovat.

Specifika trhu smartphonů v zemích V4

Na globálním odbytu chytrých mobilních telefonů se prodeje v zemích Visegrádské skupiny vloni podílely hodnotou 1,3 procenta. Předloni šlo o 1,1 procenta. Z pohledu dodavatelů tedy zjevně nejde o klíčová odbytiště. Tempo růstu odbytu smartphonů v zemích V4 ale vloni překonalo výkon globálního trhu zhruba čtyřnásobně.

Největšími světovými výrobci chytrých mobilních telefonů se vloni staly firmy a značky Samsung, Apple, Xiaomi, OPPO a vivo. V lokálním žebříčku největších dodavatelů do zemí V4 ale figurují jen první tři uvedené, v pořadí Samsung, Xiaomi a Apple. Čtvrtou pozici obsadila firma realme a pátou Lenovo se značkou Motorola.

V zemích Visegrádské skupiny pozici lídra opět obsadila společnost Samsung. Podařilo se jí společně s Xiaomi a realme převzít většinu tržního podílu čínské firmy Huawei, kterou výrazně handicapuje nedostupnost služeb Google v jejích zařízeních,“ říká Zdeněk Kroužel a dodává: „Huawei většinu svých marketingových aktivit soustředí do segmentů, kde se mu daří o poznání lépe. Jde například o chytré hodinky, monitory nebo notebooky.Trh chytrých mobilních telefonů v zemích Visegrádské skupiny za rok 2021 (miliony kusů)

Výrobce

2021

2021

2020

2020

Meziroční změna

Samsung

5,3

31,2 %

3,6

26,6 %

46,9 %

Xiaomi

4,7

27,6 %

3,8

28,1 %

23,0 %

Apple

2,1

12,5 %

1,5

10,7 %

45,2 %

realme

1,4

8,1 %

0,1

0,4 %

2231,0 %

Lenovo

1,0

5,7 %

0,8

5,8 %

22,7 %

Ostatní

2,5

14,9 %

3,9

28,3 %

-34,0 %

Celkem

17,1

100,00 %

13,6

100,00 %

25,20 %

Většinu prodaných modelů společnosti Samsung tvořily modely řady A spadající do střední třídy. Firmě Xiaomi, dvojce lokálního trhu zemí V4, se podařilo vybudovat věrnou uživatelskou základnu. Má velice silnou pozici ve střední třídě, v níž především řadou Redmi Note oslovuje zákazníky hledající dobrý poměr ceny a výkonu.

Společnosti Apple se v regionu prodejně dařilo i přes jisté problémy s objemy výroby. Uživatele oslovily zejména její modely iPhone 12, k nimž se na konci roku přidala i novinka v podobě řady iPhone 13. Nabídka nejnovější generace ale ani zdaleka nepokryla poptávku.

Úspěšně se na trhu zemí V4 etabluje čínská značka realme. Svou nabídkou cílí na mladší zákazníky, kteří hledají přístroje s atraktivnějšími hardwarovými parametry za přijatelnou cenu.

O společnosti IDC

Společnost International Data Corporation (IDC) je přední firmou zabývající se shromažďováním informací na globálním trhu, poskytováním poradenství a pořádáním konferencí v odvětví informačních technologií, telekomunikací a spotřební elektroniky. Prostřednictvím více než 1100 analytiků po celém světě nabízí společnost IDC globální, regionální i místní zkušenosti a přehled technologických a oborových příležitostí a trendů ve více než 110 zemích. Analýzy a poznatky společnosti IDC pomáhají IT specialistům, vrcholným představitelům obchodních organizací i investorské komunitě v přijímání rychlých, informovaných technologických rozhodnutí a v dosahování klíčových obchodních cílů. Společnost IDC, založená v roce 1964, je stoprocentní dceřinou společností skupiny International Data Group (IDG), přední světové společnosti, která poskytuje mediální, datové a marketingové služby. Další informace o společnosti IDC najdete na webu www.idc.com.

Kontakt pro média

Ivana Fišerová

Event Business Manager | Marketing and Community Lead

ifiserova@idc.com | +420 770 132 909

IDC Czech Republic

Malé náměstí 11

110 00 Praha 1

www.idc.com/cee

Coverage